Üyelik Girişi
SUSEK EMLAK / İNŞAAT

SUSEK EMLAK / İNŞAAT

TAYGÜN

TAYGÜN İNŞAAT

 

GÜNCEL HABERLER

REKLAM ALANI

reklam analı

reklam alanı

reklam analı

Site Haritası
BOZOK ÜNİVERSİTESİ
Facebook sayfamız
 YOZGALI DERNEKLER FEDERASYONU

Prof.Dr. M.Öcal Oğuz

Prof.Dr. M.Öcal Oğuz
ocaloguz1@yahoo.com
Yozgat’ın çıkış yolu “3 T”
11/09/2013
Yozgat’ın çıkış yolu “3 T”
ocaloguz1@yahoo.com
Tarih kayıtlarına göre 16. Yüzyılda 40 haneli bir köy olan Yozgat, Çapanoğulları sayesinde 18. Yüzyılda gelişmeye başlamış ve 19. Yüzyılda gerileyen ve hızla çöküşe giden Osmanlı Devleti’nin en hızlı büyüyen ve gelişen nadir birkaç şehrinden biri olmuştur. 20. Yüzyıl maalesef Yozgat’a pek yaramamış, önceleri devlet sermayesini çekememiş, sonraları ise “Anadolu kaplanları”na ev sahipliği yapamamıştır. Bugün ise eriyen, yaşlanan ve üretimden düşen bir nüfus ve buna bağlı olarak hızla boşalan köyler ve kasbalar sorunu ile karşı karşıyadır. İç Anadolu’da Ankara’nın, Kayseri’nin, Konya’nın, Çorum’un, Kırıkkale’nin, Eskişehir’in veya Nevşehir’in 20. Yüzyılı, kuşku yok ki Yozgat’tın 20. Yüzyılından çok daha parlak olmuştur. Yozgat, 20. Yüzyılı ve 20. Yüzyılın kalkınma yol ve yöntemlerini iyi değerlendirememiştir. Giden gitmiş, kaçan kaçmıştır, dövünmenin, “tüh” demenin faydası yoktur. İleriye bakmak, Mevlana’nın dediği gibi “şimdi yeni şeyler söylemek lazımdır”.
Gerek dünya gerekse Türkiye 21. Yüzyılda “ağır sanayi” ile kalkınma dönemini geride bırakmıştır. Yozgat’ın fabrikaların kapandığı bu yüzyılda “ağır sanayi” fabrikalarına kavuşmasının zorluğu 21. Yüzyılın geçen on yılında görülmüştür. Yozgat yeni, özgün, kendi şartlarından ve kaynaklarından doğan bir kalkınma modelini devreye sokmalıdır.
Ben geleceğin en önemli konuları olan “çevre duyarlılığı”, “besin güvenliği” ve “kültür çeşitliliği” temeline oturmuş bir kalkınma modelinin ağır sanayi yöntemleriyle kalkınmış çevre iller arasında Yozgat’a önemli bir “marka” değeri kazandıracağına inanıyorum. Özellikle yol ve araç güvenliğinin artması, hızlı trenin gelecek olması gibi nedenlerle ulaşımın ucuz ve kolay hâle gelmesi, Yozgat’ı bir cazibe merkezine dönüştürebilir.
Yozgat, 20. Yüzyıl boyunca “Dimyat’a pirince gitmiştir”. Bugün ise genetiği ile oynanmış yabancı menşeli yiyeceklerin yerini “evdeki bulgur” almaya başlamıştır. Yozgat, 21. Yüzyılı ağır sanayi üretimi ile değil, akılda kalıcı olsun, kulaklara küpe olsun diye “3 T” ile formüle ettiğim Tarım, Termal ve Turizm kaynaklı üretimle yakalayabilir.
Yozgat, coğrafya ve tarih kayıtlarında Özler Bölgesi olarak yer alır. Bu tanımlama, bir tepe, bir dere, ardından yeni bir tepe ve yeni bir dere şeklinde ilginç bir coğrafyaya işaret eder. Bu tabiat her yerde yoktur, kendine özgüdür. Tarımsal ve hayvansal üretim bakımından farklı türleri ve lezzetleri bünyesinde barındırır. Tamamen bu bölgeye özgü yerli bitki türleri ve hayvan ırkları vardır. Bin yılların deneyimleriyle ortaya çıkan bu zenginliğin tohumları ve ırkları ile bunların üretimine yönelik “geleneksel bilgi sistemleri” hızla kayboluyor. Yeni ve modern yol ve yöntemlerle bu tohumları ve ırkları korumak, geliştirmek ve üretimin odağına getirmek, Yozgat’ı yakın geleceğin en önemli konularından biri olacak olan “besin güvenliği” konusunda “marka” hâline getirebilir.
Yozgat, başta Sorgun ve Sarıkaya olmak üzere onlarca termal kaynağa sahiptir. Bu termal kaynaklar sağlık sektörünün itici gücü olarak harekete geçirilmelidir. Başta Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi olmak üzere Yozgat, termal imkânların ve bunlardan kaynaklı alternatif tıp yöntemlerinin “marka” şehri olmalıdır. Sağlık sektörü Türkiye’de hızla gelişiyor. Yozgat, termal kaynakları kadar doğal özelliklerini de bu alanın gelişimi için harekete geçirmelidir. Yozgat Çamlığı, Akdağ Ormanları, Bozok Yaylası, “besin güvenliği” ve “çevre duyarlılığı”nı bir arada ele alarak hızlı kent hayatı ve beslenme bozuklukları nedeniyle yükselişe geçen hastalıkların tedavi edildiği “güvenli gıda ve yavaş hayat” ortamları sağlayarak sağlık sektöründe farklı ve alternatif çıkış noktaları yakalayabilir.
Yozgat, kadim uygarlıklardan günümüze uzanan zengin bir tarihe ve kültüre sahiptir. Bu kaynağı ve varlığı koruma, yaşatma ve gelecek kuşaklara aktarma hedeflerini 21. Yüzyılın önemli gelir kaynaklarından biri olan kültür turizmini de dikkate alarak gözden geçirmek gerekiyor. Tarihî sit alanları, konaklamaya uygun köy ve yayla hayatı, “Kerem ile Aslı Yolu”, “Karacaoğlan Yolu”, “Madımak Yolu”, “Yaylaya Göç Yolu” “Hitit Yolu”, Kaplıcalar Yolu” gibi iyi kurgulanmış, iyi hikâyelendirilmiş “kültür rotaları” ve yaşayan müzeler ile tarıma ve termal çıkışlı sağlık alanına yönelik sonuçların turizm ile bütünleşmesi sağlanmalıdır.
Yozgat,“geleneksel bilgi sistemleri”ni ve üretim imkânlarını harekete geçiren organik tarımsal üretimi ve sanayii, termal kaynakları çıkış noktası olarak kurgulayan alternatif sağlık yatırımlarını ve zengin kültür varlıklarını ve kültürel özelliklerini iyi sunan bir “kültür turizmi” yaklaşımı ile 21. Yüzyılı değerlendirebilir.
“3 T” Formülü, çok ayaklı, çok etaplı, çok inovatif (yaratıcı) çabalarla çok azimli, çok çalışkan, çok özverili öncülerle hayata geçirilebilir ama daha da önemlisi “katılım”dır. Yani bütün Yozgatlıların bir kalkınma seferberliği ve torunlarının geleceğinin kurtarılması ideali olarak bu hareketin içinde yer alması gerekmektedir. Bunun içinse önce inanmak, sonra da inandırmak gerekiyor.
On bir ayın sultanının uğurlama töreni olarak inancımızın ve kültürümüzün paylaşma, yardımlaşma, misafirperverlik, ikram ve ziyaretlerle doruğa ulaştığı mübarek Ramazan Bayramınız kutlu olsun. Sağlıkla ve mutlulukla hep birlikte nice bayramlara!


Paylaş | | Yorum Yaz
2171 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TÜNELİN UCU GÖRÜNDÜ… - 12/04/2016
Yozgat gazetesinde yazdığım ve Bozok Yazıları kitabımda da yer verdiğim pek çok yazımda, Yozgat’ın bir dönemin moda kalkınma modeli olan “ağır sanayi” ve “fabrikalaşma” fırsatlarını kaçırdığını söyledim. Bu tip sanayinin günümüzde “demode” olduğunu,
Yer adından soyadına isim değişikliği - 20/01/2015
İmparatorluktan ulus devlete, çok milletli yapıdan tek milletli yapıya geçiş, sadece Türkiye’de değil, bu süreci yaşayan bütün ülkelerde ortaya çıkmıştır. Özellikle imparatorluktan ayrılarak kendi ulus devletlerini kuran azınlıklarda ve halklarda bu
Yer adından soyadına isim değişikliği - 20/01/2015
İmparatorluktan ulus devlete, çok milletli yapıdan tek milletli yapıya geçiş, sadece Türkiye’de değil, bu süreci yaşayan bütün ülkelerde ortaya çıkmıştır. Özellikle imparatorluktan ayrılarak kendi ulus devletlerini kuran azınlıklarda ve halklarda bu
Yer adından soyadına isim değişikliği - 20/01/2015
İmparatorluktan ulus devlete, çok milletli yapıdan tek milletli yapıya geçiş, sadece Türkiye’de değil, bu süreci yaşayan bütün ülkelerde ortaya çıkmıştır. Özellikle imparatorluktan ayrılarak kendi ulus devletlerini kuran azınlıklarda ve halklarda bu
Gün uzar kültür olur - 16/04/2014
Gece ve gündüzün ve yaz ve kışın oluşumu o kadar çok bilgi, inanç, kültür ve takvime kaynaklık etmiştir ki insan öğrendiğinde hayretler içerisinde kalır. Efsanelerin, mitolojilerin egemen olduğu çağlarda Dünyanın kendi ekseninde ve Güneşin etrafında
YOZGAT’TA KOÇ KATIMI, SAYA GEZME VE DÖLDÖKÜMÜ - 22/04/2013
Halk takvimi sipariş verilen veya özenilip taklit edilen bir takvim değildir. Halk takvimi yüz yıllar, bin yıllar içinde doğayı, havayı suyu, yeri göğü, ayı yıldızı gözleyerek oluşturulan tecrübelerin bir sonucudur. Göçebe Türkmen hayatının mührünü t
Geçmişte bir Yozgat kışı ve yılbaşı - 05/02/2013
Benim çocukluğumda Yozgat’ta kış çok çetin geçerdi. Toprak damlı köy evlerinin üstüne –abartmak gibi olmasın- bazen bir gecede bir metre kar yağardı. Fırtınaya ve kuzeye açık evlerin kapıları, pencereleri gece boyunca karla dolar, bu evlerde oturanla
Yozgat’ta bağ bozumu - 06/11/2012
Yozgat için bağ bozumu bağcılığın sembolü, ritüeli ve kanıtı idi. Saplar çekilip, düvenler sürülüp, harmanlar kaldırılıp, çanak ve salamura peyniri, un, bulgur, turşu, salça, tarhana, pastırma, yufka ve benzeri kışlıklar hazırlanıp ambarlara, kilerle
Noel Baba ve kola reklamı - 02/01/2012
Kırmızı ve beyaz renklerle soğuk iklimlere göre tasarlanmış kuzeyli kıyafeti, Ren geyiklerinin çektiği kızağı ile Noel Baba, eski bir Pagan veya Hıristiyan mitolojisinden çıkıp gelmiş izlenimi verse de, o aslında Amerikan kültürünün 20. .
 Devamı
VATAN / BAYRAK

Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır..
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
ÖNDERİMİZ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK


"ÜNLÜ SUVARİLERİ HARP MEYDANLARINDA KAHRAMANCA DÖĞÜŞEN TÜRK YİĞİTLERİNİN,HARMAN OLDUĞU DİYAR!...BOZOK YAYLASININ ÇOCUKLARI VAROLUN."
VATAN_/_YOZGAT
VATAN / BAYRAK

Bayrağı bayrak yapan üstündeki kandır..
TOPRAK EĞER UĞRUNDA ÖLEN VARSA VATANDIR.
YOZGAT TANITIM GÜNLERİ AÇILIŞ

YOZGAT TANITIM GÜNLERİ AÇILIŞ TÖREN 3

YOZGAT TANITIM GÜNLERİ

YOZGAT TANITIM GÜNLERİ **SANATCILARIMIZ **

İŞ VE ELAMAN ARAYANLAR

iş ve elamen aranıyor

NAMAZ VAKİTLERİ

GAZETE MANŞETLERİ

GAZETE MANŞETLERİ

yozgatlı dernekler federasyonu 5. genel kurulu

yozgatlı dernekler federasyonu 5. genel kurulu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam44
Toplam Ziyaret197808
Takvim
Hava Durumu
Anlık
Yarın
21° 26° 9°
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar4.03044.0466
Euro4.96364.9834
Saat
DOST SİTELER

HEDEF 2000 SÜRÜCÜ KURSU
Bütün hakları Yozgatlı Dernekler Federasyonuna  aittir.
web sayfa sorumlusu : YOZGATLI DERNEKLER FEDERASYONU